Jak zaprojektować ogród? Kilka przydatnych porad

Jak zaprojektować ogród Kilka przydatnych porad

Przy projektowaniu ogrodu należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wielkość działki. Bardzo ważne jest, żeby efekt  był dla nas satysfakcjonujący. Planując ogród, często każdy z domowników, mówi o swoich potrzebach. Bywa tak, że są one skrajnie różne. Mężczyźni chcą mieć miejsce na grill. Kobiety na posadzenie kwiatów, najlepiej róż lub tulipanów. Dzieci chcą boisko do gry w badmintona oraz domku na drzewie. Jak to wszystko pogodzić? Trzeba iść na kompromisy. Zanim zaczniesz planować, zastanów się jeszcze nad tym, czy lubisz prace w ogrodzie i czy chcesz samodzielnie założyć ogród, czy wolisz zatrudnić specjalistów, którzy zrobią to za nas.

Jak rozplanować ścieżki w ogrodzie? Na co uważać?

Gdy projektujesz ogród, pewnie najpierw wytyczasz miejsca na elementy małej architektury, takie jak altany, ścieżki, schody, pergole, oczka wodne. Można by tutaj bardzo długo wymieniać. Dopiero później musisz pomyśleć o tym, gdzie posadzić rośliny. Musisz pamiętać o tym, że ścieżki ogrodowe, zawsze powinny prowadzić do celu, czyli na przykład do altany, miejsca grillowego lub huśtawki. Wszędzie, gdzie chcesz komfortowo przejechać taczką, musisz położyć utwardzone nawierzchnie. Nie zapominaj też o śmietniku i kompostowniku, które powinny być w ustronnym miejscu. Zazwyczaj w rogu działki. W przeciwnym razie może się okazać, że nie masz miejsca na składowanie skoszonej trawy oraz zgrabionych liści. Możesz je osłonić szpalerem róż lub krzakami porzeczek. Ogród dobrze jest podzielić na wewnętrzne części. 

W ogrodzie trzeba uważać na to, żeby…nomen omen nie przesadzić. Gdy masz już gotowe elementy małej architektury, to pora na posadzenie roślin. Obsadzanie ogrodu musisz zacząć zawsze od drzew. Jednocześnie możesz zająć się zakładaniem trawników. Kwiatowe rabatki oraz rośliny ozdobne, należy zostawić na koniec. To one są dopełnieniem ogrodu. Możesz tutaj trochę poeksperymentować.

Nasze praktyczne rady dla ogrodów o różnych rozmiarach

W dużym ogrodzie, rośliny powinny być rozmieszczone w luźnych grupach. Najważniejszymi elementami muszą być drzewa oraz krzewy. Duży ogród może zostać podzielony na mniejsze części, takie jak na przykład: mały sad, trawnik, miejsce na ognisko i grill, oczko wodne.

Gdy masz niewielki przydomowy ogródek, to jest on przede wszystkim przyjemnym miejsce do relaksu. Mały ogród musi być szczegółowo dopracowany i wypielęgnowany. Gdy będzie w nim zbyt wiele gatunków roślin, to nie będzie to się prezentowało harmonijnie. Jeżeli zależy Ci na optycznym powiększeniu ogrodu, to posadź rośliny tak, żeby zasłaniały końce ogrodu. Przestrzeń będzie się wydawała większa.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *