Klej do płytek, jaki będzie najlepszy?

Klej do płytek, jaki będzie najlepszy?

Radość z powodu zakupu doskonałych płytek do domu może zostać zakłócona przez ich niewłaściwy montaż. Źle umocowane płytki mogą odpadać lub zmieniać swoje położenie względem pozostałych elementów. Jednym ze sposobów na uniknięcie rozczarowania jest zatrudnienie dobrego fachowca. Drugim, zakup odpowiedniego kleju do płytek.

Rodzaje kleju do płytek

Kleje do płytek posiadają specjalne oznaczenia, które mówią o rodzaju klejonych nawierzchni oraz sposobie działania kleju. Między innymi można wyróżnić kleje:

  • Dyspersyjne, doskonałe do montażu płytek ceramicznych na ścianach i podłogach.
  • Cementowe, dostępne z wysokimi parametrami, odporne i dobre do montażu wewnątrz i na zewnątrz budynków.
  • Na bazie żywic reaktywnych znany jako substancja całkowicie wodoszczelna.

To tylko niektóre sposoby różnicowania klejów, które dzielą się również na cechy, takie jak wodoodporność, tempo wiązania, spływ i odkształcalność.

 

Jaki klej do jakiej powierzchni?

Decyzję o wyborze kleju do płytek należy podjąć, analizując kilka elementów:

  • Powierzchnię montażu oraz rodzaj tynku, jakim jest pokryta.
  • Miejsce montażu, wewnątrz czy na zewnątrz domu.
  • Inny rodzaj kleju będzie dobry do płytek naściennych, a inny do montowanych na podłodze.

Czynniki pogodowe, wilgoć oraz zmienna temperatura ma silny wpływ na materiały, z jakich wykonany jest dom. Pod względem wytrzymałości dobierane są płytki i materiały do elewacji budynku, dlatego z klejem do płytek nie może być inaczej. Szczegółowe oznaczenia znajdują się na odwrocie każdego opakowania. O radę można również poprosić sprzedawcę. 

 

Klej do płytek, jaki wybrać?

Niestety decydując się na remont, trzeba być przygotowanym na zakup kilku rodzajów kleju do płytek, w zależności od pomieszczeń, jakie będziemy ozdabiać płytkami. Podstawowymi właściwościami kleju w pomieszczeniach często uczęszczanych jest szybkie wiązanie. Na ścianach konieczne jest użycie kleju mało spływającego, by płytki nie zsuwały się ze ścian, zanim substancja nie zaschnie. Specjalne wymagania mają zwłaszcza ściany zewnętrzne, których zarówno płytki, jak i klej do płytek, powinny być wodoodporne, wytrzymałe na działanie mrozu i zmiennych temperatur. Dodatkowo klej powinien być odkształcalny.

Zakup odpowiednio dobranego kleju pozwoli uniknąć uszkodzeń materiałów podczas pracy oraz zapewni ich żywotność przez długi czas.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *