Jak odpowietrzyć kaloryfer: szybka instrukcja!

Jak odpowietrzyć kaloryfer: szybka instrukcja!

Zapowietrzony kaloryfer nie spełnia swojej funkcji, nie emitując ciepła do otoczenia. Hałasujący i niedziałający grzejnik to przyczyna utrapienia w wielu domach w sezonie grzewczym, dlatego warto wiedzieć, jak odpowietrzyć kaloryfer samodzielnie, by nie marznąć w oczekiwaniu na fachowca.

 

Zapowietrzony grzejnik przyczyny

Niektóre instalacje mają kontakt z powietrzem, które przenika do instalacji, zapowietrzając grzejniki. Takie zjawisko mogą wywoływać również nieszczelne rury, czy przedostające się bąbelki powietrza zawarte w wodzie. Powietrze znajdujące się w instalacji jest przyczyną nie tylko zimnych grzejników, ale również odpowiada za serię dziwnych dźwięków dobiegających z kaloryferów. Należy przyzwyczaić się, że grzejniki trzeba odpowietrzać co jakiś czas, ponieważ zbieranie się powietrza wewnątrz instalacji jest często nieuniknione.

 

Jak odpowietrzyć grzejniki?

Usunięcie powietrza z kaloryfera to kluczowe działanie, które sprawi, że grzejniki w domu na powrót będą działały prawidłowo. Wystarczy dopasowany klucz lub śrubokręt oraz ręcznik, lub miska do zebrania odrobiny wyciekającej wody. Przed działaniem należy zakręcić zawory z wodą i ustawić grzejniki na 0, by nie pracowały podczas odpowietrzania. W przeciwnym razie nasze działanie będzie nieefektywne, a cały proces trzeba będzie powtarzać. Zakręcenie zaworów wody w domu i zatrzymanie pracy grzejników to kluczowy element w odpowietrzaniu instalacji grzewczej.  

 

Odpowietrzanie kaloryfera

Po odpowiednim przygotowaniu należy odkręcić zawór odpowietrzający znajdujący się na rurze obok termostatu. Podłogę poniżej należy zabezpieczyć ręcznikiem lub miską, by nie została zalana wodą. Po odkręceniu zaworu ciśnienie zacznie wypychać powietrze, któremu będzie towarzyszyła woda. W momencie, gdy z zaworu zacznie lecieć spokojny strumień samej wody, oznacza to, że wewnątrz nie znajduje się już nadmiar powietrza. Wystarczy zakręcić dokładnie zawór i włączyć dopływ wody. Następnie ustawiamy termostat na maksymalne działanie i sprawdzamy efekt pracy, czekając na nagrzanie się kaloryfera. 

Jeżeli mimo prawidłowego odpowietrzenia grzejnika on wciąż nie działa prawidłowo, warto skorzystać z pomocy specjalisty, gdyż oznacza to poważniejszą awarię. 

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *